Święty gral marketingu

Integracja badań komunikacji marketingowej

Czy taka fantazja to utopia?

Otwieramy interfejs strony internetowej agregującej wszystkie badania kanałów komunikacji marketingowej i widzimy wyniki badania toczącej się kampanii reklamowej, na żywo. W pewnym momencie otrzymujemy komunikat, że widownia: tematycznej telewizji 1 kablowej, w jednym z regionów wykazuje ciekawe zachowanie. W trakcie emisji transmisji na żywo lokalnego koncertu, rozwinął się ruch na stronach www jednej z marek słodyczy, w obszarze opisów czekolady mlecznej. Zespół dalej grał ze sceny cover „Dirty Dancing – Time of my Life”.

Po zakończeniu imprezy, jego widzowie, których część nosiła koszulki z surykatkami, przechodzi obok billboardu, następnie sprawdzając aktywność w social media2  w smartfonie3  widzą banner4  i polecony film wiralowy5 , który spodobał się ich grupie przyjaciół. Z okolicznego sklepu słychać znajomy rytm. Kilka osób wchodzi żeby zrobić drobne zakupy, bierze gazetkę6  z aktualnymi promocjami, w tym samym momencie wszyscy dostają e-maila, o czym informuje ich notyfikacja push 7. Klienci mijają plakat, przy którym stoi hostessa oferująca próbki, w sklepie czuć zapach mlecznej czekolady. Wyraźnie zainteresowany ciekawą grafiką w gazetce, młody człowiek włącza kamerę w aplikacji augmented reality8, na ekranie widzi tańczące surokatki.

W tym dniu sprzedano więcej mlecznej czekolady w kolejnych wzrosły obroty e-sklepów oferujących ten smakołyk jednocześnie oferując usługę VOD9  z ofertą filmu Dirty Dancing, przed którego odtworzeniem jest emitowana kolejna informacja cross-promocyjna10  od producenta czekolady.

Marketer otrzymuje pełen raport konwersji, źródeł wejścia, przepływów widowni i efektywności kosztowej poszczególnych kanałów. Zalecenia realizacji zmian natychmiast przesyła do odpowiednich działów. Kolejnego dnia optymalizacja przynosi jeszcze lepsze wyniki, zwiększa się zasięg a wyniki testów i przygotowania do wprowadzenia następnej nowości produktowej zakończone.


Brutalna rzeczywistość

Obecnie koordynacja targetowanego komunikatu reklamowego jest zazwyczaj orientacyjna, są to: obszar geograficzny, przedział czasu i grupa wiekowa.

Większe przybliżenie powoduje takie rozdrobnienie panelu, że o zmianach w kampanii, o kilku milionowych budżetach decydują reakcje trzech osób. Jeśli nagle zwiększy się ich ilość do sześciu, agencje i biura badawcze odnotowują 100% wzrost widowni. Powyższa „Fantazja”, hipotetyczna sytuacja nawet nie byłaby odnotowana przez obecne badania mediów, nie mówiąc o porównaniu efektywności i stopnia współoddziaływania.

 • Radiowa słuchalność jest deklaratywna, dlatego prawie wszyscy twierdzą, że słuchają wiodących stacji, komentarze produktowe czy gry sms-owe nie są odnotowywane ani skorelowane z innymi działaniami.
 • Prasa ma regularne spadki nakładów i czytelnictwa więc nie sposób czegokolwiek się doliczyć, a już z pewnością siły poszczególnych form reklam czy artykułów. Totalny brak połączenia ze sferą digital.
 • Telewizja stała się bardzo rozdrobniona i używa poza regularnymi blokami reklamowymi także różnorodnych form jak: lokowanie produktów, sponsoringi, konkursy, etc… niemierzalne formaty to już codzienność na masową skalę.
 • Wysyłane masowe mailingi odbywają się za często do baz, które są sprzedawane gdzie popadnie co w efekcie powoduje ich „przepalenie”.
 • Badania outdooru praktycznie nie istnieją.
 • Nie ma badań ani szans porównania wpływu: wydarzeń takich jak koncerty, targi, konferencje, mailingów fizycznych, telemarketingu, i rozproszonych serwisów społecznościowych.

Wszelkie deklaracje wydatków marketingowych są albo przeszacowane lub niedoszacowane, przekaz jest tłoczony jednokierunkowo i nie dość, że nie można precyzyjnie skalkulować konwersji to na dodatek nie sposób ocenić negatywnego wpływu zbyt częstej emisji komunikatu do niewłaściwych grup docelowych. Negatywny wpływ może niwelować oczekiwane rezultaty czy wręcz wywołać silniejsze od nich reakcje niepożądane. Jest to nieocenione pole do działalności trolli i hejterów, a w obecnym, cyfrowym otoczeniu o to bardzo łatwo.


Synteza11 

Badania to obecnie droga „zabawa” dla marketera, głównie dlatego, że zamiast badać i optymalizować te kanały, które przynoszą konwersję12, wykonują reklamowy „strzał z armaty” i starają sią zidentyfikować w co trafili.

Rekomendacje mediów czasem opierają się na niereprezentatywnych danych, otrzymywanych w wyniku badań, które nie nadążają za tempem w jakim następuje fragmentaryzacja i modernizacja rynku. Notowane spadki czy niskie wzrosty wydatków reklamowych na rynku w Polsce, mogą okazać się po prostu wynikiem jego pogłębiającej się dywersyfikacji i rozdrobnieniu, nie do wychwycenia przez śledzenie samego ATL13 .

Marketerzy reagują o  wiele szybciej niż każdy inny uczestnik „kociołka” komunikacyjnego. Coraz większa część budżetów jest inwestowana w działania bardzo ukierunkowane na wąskie branże, kanały tematyczne, subkultury, krótkoterminowe trendy, bezpośrednie działania aktywizujące, wydarzenia, generacje leadów14 sprzedażowych z użyciem mozolnie kształtowanych „personas”15, technologie „smart”16, augmented reality16, 3D, bluetooth17 , WiFi18 , LCD19 , DOOH20, UX, programmatic, social media, CSR20 , PR, BTL21 , B2B22 , etc…


Antycypacja23  

Szukamy złotego grala badań komunikacji marketingowych.

Świadomie używam zwrotu „badań komunikacji marketingowych” a  nie „badań mediów”, ponieważ mogłoby to wskazywać na źródło danych tylko z ATL. Obecnie mamy masę danych ale niestety ani nie mogą one być określone jako „single source” ani nie mamy dostępu do danych surowych. Czy „single source” jest utopią?

Przy obecnym poziomie rozwoju technologii można jednak dywagować i próbować sobie wyobrazić, że wszelkie „sygnały” mogą pochodzić z jednego źródła ale organizacja takiego przedsięwzięcia wymagałaby dużego zabiegu organizacyjnego zarówno po stronie standaryzacji, oprogramowania, testów i optymalizacji wyników ale największe wyzwanie to finansowanie.

Wyobraźmy sobie, że istnieje sposób zbierania wszelkich danych na żywo, w dowolnym miejscu i czasie, włączając lub wyłączając badany panel badawczy za naciśnięciem „magicznego” guzika.

Zamiast rzucać się z motyką na słońce aby integrować „kulawe” i niekompatybilne systemy lub budować taki kolejny, można rozważyć wykorzystanie do zbierania danych za pomocą urządzenia, które ma wszystkie potrzebne funkcje i już teraz posiada je zdecydowana większość ludzi.

W 2018 roku w Polsce mieszka już 38,14 mln ludzi, z czego aż 78% korzysta z internetu (29,75 mln), prawie połowa używa aktywnie social mediów a 37% używa smartfonów do korzystania z komunikacji społecznościowej. Obecnie na jednego mieszkańca Polski przypada 1,3 karty SIM! (Źródło: mobirank.pl)

Dlaczego nie spróbować użyć smartfona?

Firmy telekomunikacyjne mogłyby się stać agregatorami24  danych a biura badawcze ich integratorami. Dlaczego smartfon spełnia wymagania, niezbędne do budowy zintegrowanego badania komunikacji marketingowej? To małe urządzenie, które każdy ma przy sobie praktycznie non stop, posiada wszystkie potrzebne czujniki i możliwość uruchamiania odpowiednich aplikacji, z których dane może przesyłać w czasie rzeczywistym za pomocą istniejącej struktury telekomunikacyjnej:

 1. Mikrofon – popularna aplikacja Shazam25  rozpoznaje bezbłędnie utwory muzyczne, równie dobrze podobny algorytm może rozpoznawać każdą stację telewizyjną włączona w pobliżu, to samo dotyczy video, stacji radiowych, koncertów czy wszelkich komunikatów w przestrzeni publicznej.
 2. Kamera – rejestracja wszelkich graficznych elementów, np. prasa czy outdoor, w przypadku nagrywania zachowań konsumenckich daje marketerom natychmiastowy wgląd w modele zachowań dając nieograniczone możliwości testowania nowych opakowań, sposobów ułożenia towaru, sklepom możliwość optymalizacji ustawienia punktów promocyjnych.
 3. Geolokalizacja GPS – przebywanie w pobliżu zarejestrowanych reklam outdoorowych i mobilnych, śledzenie trasy zakupowej klientów galerii handlowych, wzory zachowań rodzin w weekendy, etc….
 4. Akcelerometr – rozpoznanie użytkownika i sposobu jego zachowania i aktywności; chodzenie, bieganie, pływanie, korzystanie z pojazdów.
 5. Przeglądarka – historia przeglądania daje bezbłędny wgląd w to gdzie i jak korzysta z internetu, dane „na żywo” są udostępniane przez Google Analytics. Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie korzysta obecnie z mediów społecznościowych co miesiąc, a 9 na 10 użytkowników uzyskuje dostęp do wybranych platform za pośrednictwem urządzeń mobilnych. (Żródło: mobirank.pl)
 6. Aplikacje – rejestracja użytkowania aplikacji wraz z rejestracją występujących w nich komunikatach reklamowych.
 7. Wifi, Bluetooth, NFC – wykorzystanie wszelkich urządzeń smart do interakcji.
 8. Systemy płatności – SMS, wypłaty bankomatowe z użyciem telefonu, przelewy z aplikacji mobilnych.
 9. Artificial Intelligence – interaktywne i intuicyjne prowadzenie użytkownika w trakcie całości badań.

Zebranie i sprzężenie wszystkich danych zbieranych ze smartfona tworzy tzw. „digital finger print”26 , można porównać a właściwie jest to to samo co robi NSA. Jest to wyróżnik dokładniejszy niż odcisk palca czy siatkówka oka. Telefon praktycznie non-stop jest połączony z siecią przez GSM, LTE czy 3G, 4G. Dodając do systemu miejski monitoring, kamery montowane w pojazdach, systemy monitoringu przemysłowego, monitoring wideo firm ochroniarskich, lokalne sieci wifi oraz połączenia między użytkownikami na bluetooth czy przez NFC i urządzenia „smart” i zachowania związane z płatnościami, otrzymujemy pełny obraz zachowań. Termin „Internet of things” juz nie jest zjawiskiem z obszaru science fiction. Środowisko marketerów, mediów i agencji nie może zamykać oczu na tak oczywiste możliwości. Tak jest to wyzwanie ale raczej nie ma innej drogi a korzyści są niezaprzeczalne.

Digital, mobile i social media na świecie – statystyki za 2018 r. (Źródło: mobirank.pl)

Całość prezentacji danych: Digital in 2018 Global Overview from We Are Social (Źródło: mobirank.pl)


Internet rzeczy

Patrząc na rozwój i futurystyczne wizje „internetu rzeczy”27  widać oczywiste analogie do możliwości jakie daje nam użycie smartfona do zbierania danych, czytaj; badań.


Obecnie nie mamy jeszcze wbudowanych wszędzie czujników i infrastruktury komunikacji w każdym urządzeniem czy sieci, jest to kwestia najbliższej przyszłości. Mamy za to gotową sieć złożoną z urządzeń naszpikowanych czujnikami i spiętymi w sieć, a urządzenia te posiada „każdy” człowiek potrzebny do wykonania zintegrowanego badania komunikacji marketingowej i nie jest to utopia. 7,6 miliarda mieszkańców świata ma swój telefon komórkowy. Ponad połowa używanych obecnie telefonów to urządzenia „inteligentne” (smartfony), więc coraz łatwiej jest ludziom korzystać z internetu w dowolnym miejscu na naszym globie. (Źródło: mobirank.pl) Finansowanie, dzięki technologii może być nawet prostsze niż by się wydawało.


Finansowanie

Akwizycja środków może odbywać się także z użyciem technologi a dzięki niej będzie łatwiejsze i tańsze dla każdego. Każda strona uczestnicząca w projekcie może odnosić korzyści a co najważniejsze nie ograniczamy się do trzech instytucji: media, agencje, firmy. Wstępnie udało mi się zidentyfikować co najmniej dziesięć stron potencjalnie zainteresowanych projektem. Jestem przekonany, że odnajdzie się dużo więcej zainteresowanych podmiotów a ich dołączanie może być zautomatyzowane.

 1. Użytkownicy – Najważniejszy element „układanki” czyli osoby dostarczające danych. Od nich zależy wszystko, to oni muszą wyrazić zgodę na pobieranie informacji, na rezygnację z prywatności przez określony termin. Następnie muszą posiadać odpowiedni smartfon, wyposażony w odpowiednie aplikacje w prawidłowy sposób skonfigurowany. Użytkownik, mógłby otrzymywać gratyfikację w najróżniejszy sposób; każda uczestnicząca strona mogłaby udostępnić pakiet korzyści, który mógłby zostać wybrany jak produkty w e-commerce. Sama transakcja odbywałaby się automatycznie, przez internet zupełnie tak jak zakup audiobooka. Przykład: godzisz się na badanie przez miesiąc klikając na jeden guzik. Następnie system zbiera dane i przyporządkowuje użytkownika do odpowiedniej grupy docelowej. Nie ma problemu z nadreprezentacją określonych grup społecznych ponieważ to system steruje dodaniem lub odjęciem osoby z panelu biorąc pod uwagę aktualne statystyki demograficzne.
 2. Media – Oprócz finansowania media mają ważną funkcję upowszechnienia uczestnictwa w badaniach. Im więcej osób biorących udział tym niższy koszt. Przy szerokim zasięgu można „chirurgicznie” planować komunikację poprzez smartfony. Reklama może stać się istotnym źródłem finansowania projektu.
 3. Agencje – Naturalny partner przedsięwzięcia.
 4. Firmy badawcze – Integracja i metodologia.
 5. Marketerzy – klienci projektu.
 6. Crowdfunding – Inwestycjami w badania mogą interesować się także średnie i małe firmy ze względu na możliwość zbadania bardzo wąskich obszarów geograficznych i specyficznych grup docelowych. Większa ilość małych firm kupujących w sposób zautomatyzowany może stanowić pokaźny odsetek wpływów. Próg „wejścia” może okazać się wystarczająco niski.
 7. Telekomunikacja – Firmy dostarczające rozwiązań sieciowych są w stanie oferować wygodne pakiety zachęcające do wzięcia udziału w badaniu i przekazać paczki oprogramowania dla jego uruchomienia. Przykład: biorąc udział w badaniu obniżysz miesięczny abonament o 10%.
 8. Producenci smartfonów – Wgranie do natywnych ustawień telefonu paczki oprogramowania badawczego znacznie ułatwi akwizycję użytkowników.
 9. Dostawcy systemów operacyjnych – Sklepy z aplikacjami mogą promować paczki z oprogramowaniem badawczym, aktualizować, sterować konfiguracją.
 10. Wyszukiwarki, serwisy społecznościowe, portale informacyjne, platformy masowego mailingu i wiadomości tekstowych.
 11. Vendorzy IA – posiadają potencjał inteligentnych rozwiązań, który może okazać się niezwykle przydatny przy budowie intuicyjnego rozwiązania do nauki korzystania z aplikacji obsługującej badanie na smartfonach. Sztuczna inteligencja przeprowadzi użytkownika przez proces instalacji i wesprze proces zbierania danych, np. w momencie potrzeby połączenia się z siecią wifi, bluetooth, odpowiedzeniem na pytanie czy billboard został zauważony lub będzie asystować przy nagrywaniu video z galerii handlowych lub przy wykonywaniu zdjęć plakatom. System rozpoznawania twarzy zidentyfikuje interakcje między użytkownikami.
 12. Banki – Sposób i miejsce dokonywania płatności oraz asortyment zakupowy to ważne dane. Spinając dane geolokalizacyjne z czasem i rodzajem zakupów, otrzymujemy niezwykle interesujące informacje o preferencjach zakupowych, zasobności i preferencjach w zestawieniu z intensywnością komunikatu reklamowego.
 13. Państwo – Policja wykrywanie sytuacji zagrożenia, GUS dane statystyczne, służba zdrowia
 14. Agencje Ochrony – Jako partner projektu mogą wnieść połączenie do wielu kamer przemysłowych.
 15. Służba zdrowia – systemy szpitalne i apteczne, już teraz oprócz ewidencji służą także, a może przede wszystkim do komunikacji.
 16. Korporacje taksówkowe – Rejestracja materiału z kamer samochodowych i stacji radiowych włączonych w taksówkach. Raportowanie natężenia ruchu w pobliżu outdooru i DOOH.
 17. Producenci samochodów i urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych.
 18. Sieci energetyczne.

Epilog

Poniżej zebrane są definicje, większości terminów związanych z omawianym projektem. Z jednej strony wyjaśniają w wielu przypadkach nowe lub ściśle branżowe terminy i akronimy ale przede wszystkim pokazują zakres przedsięwzięcia. Integracja tak szerokiej bazy danych to ogromne przedsięwzięcie ale całkowicie możliwe do realizacji. Pada oczywiste pytanie, kiedy a nie czy zostanie to zrealizowane. Jeśli przedsięwzięcie IAA Polska (Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy) jest pionierskie w skali światowej i jesteśmy obserwowani, dlaczego nie poprosić w tym zakresie o pomoc w wymiarze międzynarodowym?

IAA – ROZPOCZYNAJĄ SIĘ KONSULTACJE W GRUPACH EKSPERCKICH PROJEKTU ROZWOJU BADAŃ MEDIÓW – Źródło: iaa.org.pl

Jeśli wielkie marki telekomunikacyjne i dostawcy rozwiązań informatycznych od samego początku brały by udział, tym większa szansa na szybsze powstanie pan światowego systemu służącego każdemu. Jak wcześniej zaznaczyłem, skala ma znaczenie.

1 Tematyczny kanał telewizji – forma kanału telewizyjnego skierowana do określonej grupy odbiorców: zainteresowanych konkretną tematyką programów nadawanych na jego antenie (np.: kanał filmowy, sportowy, muzyczny, erotyczny, dziecięcy, dokumentalny) lub bardziej szczegółowo (np.: kanał filmowy nadający tylko filmy komediowe, kanał nadający muzykę country); ze względu na płeć odbiorcy; ze względu wiek odbiorcy. Źródło: wikipedia.org

2 Media społecznościowe (ang. Social Media) – określenie odnoszące się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych technologii, by przekształcić komunikację w interaktywny dialog. Źródło: wikipedia.org

3 Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne, łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego, dyktafonu i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla Palmtopów, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OOXML (tworzone przez np. Microsoft Office), ODF (np. LibreOffice) i PDF. Źródło: wikipedia.org

4 Banner, baner – forma reklamy, komunikatu lub innego przekazu. Najczęściej jest to wydrukowany na płachcie materiału przekaz informacyjny lub reklamowy. W internecie banner to graficzna forma przekazania treści informacyjnych bądź reklamowych, często będąca odnośnikiem do strony promowanego produktu.  Źródło: wikipedia.org

5 Viral to z założenia na tyle intrygujący filmik, który z pomocą lub bez szybko staje się popularny. Internauci chętnie przekazują go dalej, wysyłają, udostępniają znajomym, a ci z kolei podają informację innym osobom znajdującym się w ich osobistych sieciach przyjaciół i znajomych (ang. personal networks) itd., dzięki czemu filmik dociera do szerokiego grona widzów w krótkim czasie. Mechanizm przypomina działanie wirusa, który infekuje coraz dalszych odbiorców. Podobieństwo nie jest przypadkowe – virale promocyjne to jedna z form marketingu wirusowego (ang. viral marketing). Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl

6 Gazetka promocyjna – gazetki wydawane głównie przez sieci handlowe w masowych nakładach, przykłady: gazetkipromocyjne.net

7 Powiadomienia push – znane też jako notyfikacje – są dostarczane szybciej i czytane częściej niż e-mail. Co więcej, są też szybciej i częściej klikane. Największą przewagą tej technologii jest fakt, że jest nowa, wiec przestrzeń, w której ją wykorzystujemy jest jeszcze wolna od natłoku informacji. Powiadomienia web push to skuteczne narzędzie marketingowe, które pod wieloma aspektami jest efektywniejsze od tradycyjnej poczty elektronicznej. Źródło: pl.gravitec.net

8 Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Istnieją także zastosowania wspomagające jedynie dźwięk (jak aplikacja RjDj na iPhone).  Na przykład, użytkownik AR może za pomocą półprzezroczystych okularów obserwować życie toczące się na ulicach miasta jak również elementy wytworzone przez komputer nałożone na rzeczywisty świat. Źródło: wikipedia.org

9 Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand – wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie – usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także „na żywo”) audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.

10 Promocja krzyżowa, cross-promocja (ang. cross krzyż) – rodzaj techniki promocyjnej prowadzonej przez dwa podmioty, wzajemnie reklamujące swoje produkty. Technika często stosowana w stacjach telewizyjnych, radiowych, bądź gazetach należących do jednego właściciela.

11 Synteza – 1. łączenie różnych elementów w całość; 2. wynik połączenia różnych elementów w całość; suma; 3. łączenie się substancji prostych w złożone Źródło: Słownik języka polskiego

12 Konwersja – samo słowo jest używane w zupełnie różnych kontekstach, w dziedzinach chemii, bankowości, gramatyce, a nawet religii. Jego szerokie zastosowanie wynika z ogólnego znaczenia:„przekształcanie postaci czegoś” (definicja za słownikiem języka polskiego PWN). Skupiamy się jednak na branży internetowej i znaczeniu tego słowa w kontekście stron internetowych. Tutaj jednak sytuacja również nie jest jednoznaczna. Ponieważ „przekształcenie postaci czegoś” może na stronach internetowych oznaczać różne sytuacje. Za konwersję na stronie internetowej zwykło się przyjmować dowolne działanie użytkownika tej strony, które jest działaniem pożądanym przez właściciela tejże strony (osiągnięcie celu istnienia witryny). Konwersją można też nazwać inne działanie, które przybliża użytkownika witryny do osiągnięcia pożądanego przez właściciela strony celu. Dlatego w zależności od celu działania witryny za konwersję można przyjąć np.: zapis na newsletter, pozostawienie danych kontaktowych (tzw. lead), dokonanie jakiegokolwiek zakupu, dokonanie zakupów na kwotę powyżej 200 zł, kliknięcie w baner reklamowy umieszczony na naszej stronie, wyświetlenie przez odwiedzającego powyżej 3 podstron naszej witryny podczas jednej wizyty (głębokość wizyty), wyświetlenie kluczowej dla nas podstrony witryny, obejrzenie filmu zamieszczonego na stronie, ściągnięcie pliku rejestracja konta klienta. Konwersją może być więc każde działanie użytkowników strony, które jest mile widziane przez właściciela tejże strony. Cele istnienia stron internetowych są różne, a więc różne będą działania przyjmowane za konwersję. Źródło: warsztatkonwersji.pl

13 ATL to skrót od wyrażenia „above the line” i oznacza działania reklamowe skierowane do odbiorcy masowego. Dlatego mianem ATL określa się kampanie realizowane za pomocą mass mediów. Cechą charakterystyczną takiej formy przekazu jest odbiór reklamy przez znacznie większą liczbę osób, niż jest to koniecznie. Przekaz trafia przy okazji także od odbiorców przypadkowych, którzy nie stanowią de facto grupy docelowej klientów danej firmy. Tradycyjnie do mediów masowych zalicza się telewizję, prasę, radio, outdoor. Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl

14 Generacja leadów – Lead Generation to pierwszy a zarazem bardzo istotny etap procesu sprzedaży. Pozyskiwanie leadów, czyli kontaktów pozostawionych przez potencjalnych klientów to najważniejszy element prowadzenia internetowego biznesu. Źródło: netresearch.pl

15 Personas” Celem personas jest tworzenie wiarygodnych i realistycznych reprezentacji kluczowych segmentów odbiorców. Reprezentacje te powinny opierać się na jakościowych i ilościowych badaniach użytkowników oraz analizach internetu – „Wyobór twoich klientów docelowych jest tak dobry, jak badania za nim stojące.” Źródło: usability.gov

16 Technologie „smart” – Pojęcie „inteligentne sieci” oznacza technologie i systemy teleinformatyczne stosowane w różnorodnych infrastrukturach (np. energia, transport, telekomunikacja, zdrowie, fabryki, domy, miasta, pojazdy) w celu zapewnienia m.in. optymalizacji działania, oszczędności zasobów w tym energii, ochrony środowiska, ergonomii użytkowania, korzyści wynikających ze wzajemnej komunikacji i wymiany informacji. Inteligentne sieci i systemy charakteryzują się następującymi cechami: autonomicznością, zdolnością do samoorganizacji, adaptacji i podejmowania decyzji, odpornością na błędy i awarie, skalowalnością, przewidywalnością zapewniania jakości usług, otwartością architektury, bezpieczeństwem teleinformatycznym. Pod pojęciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (w skrócie ICT, z ang. information and communication technologies), nazywanych zamiennie technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, informacyjno-telekomunikacyjnymi, teleinformatycznymi lub technikami informacyjnymi) kryje się rodzina technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej. Źródło: krajoweinteligentnespecjalizacje.pl

17 Bluetooth – Standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.  Źródło: wikipedia.org

18 WiFi – Potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Źródło: wikipedia.org

19 LCD / DOOH – Reklama na monitorze LCD to jeden z najskuteczniejszych sposobów reklamy typu outdoor i indoor. Dynamiczny przekaz treści reklamowej jest atrakcyjniejszy i bardziej przyciąga uwagę niż statyczny obraz. Dzięki lokalnej sieci monitorów LCD dotrzesz do sprecyzowanej grupy odbiorców. DOOH (Digital Out Of Home) stał się swoistym parasolem dla całej komunikacji niestandardowej takiej jak ambient, event, czy guerilla marketing, która dziś łączy świat offline’u z online’m, najczęściej poprzez media społecznościowe. Kiedyś klasyczny Ambient w kampanii marketingowej można było zdefiniować jednym zdaniem: „Ambient to transformacja elementu przestrzeni publicznej lub dodanie do niej nowego, w taki sposób, aby pokazać odbiorcy naszą markę lub produkt w zaskakującym i unikalnym kontekście”. Źródło: k2.pl

20 CSR – Społeczna odpowiedzialność biznesu, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw,CSR (od ang. corporate social responsibility) – koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy.  Źródło: wikipedia.org

21 BTL – jest skrótem od wyrażenia „below the line” i tym mianem określa się działania reklamowe skierowane do odbiorcy indywidualnego. W przeciwieństwie do mass mediów kampanie BTL nie są kierowane do szerokiego (masowego) grona klientów, tylko bardziej celowo wybranych grup odbiorców. Tradycyjnie do BTL zaliczano reklamę w punktach sprzedaży – POS (point of sale) lub POP (point of purchase). Reklama BTL przybiera najróżniejsze formy – od standardowych ulotek, poprzez woblery, dyspensery, hangery, standy, reklamę podświetlaną, aż po inne materiały promocyjne („gadżety”) np. podstawki, tabliczki informacyjne, naklejki, kalendarze, zegary. W tym pierwotnym rozumieniu do BTL zalicza się także wszelkie promocje konsumenckie. Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl

22 B2B – (ang. business-to-business) – skrót pochodzący z języka angielskiego oznaczający transakcje pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi; określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami (w odróżnieniu od relacji pomiędzy przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi, określanymi jako B2C).  Źródło: wikipedia.org

23 Antycypacja – 1. przewidywanie tego, co może nastąpić; 2. zapowiedź przyszłych wydarzeń; 3. w muzyce: wprowadzenie do akordu dźwięków akordu kolejnego; wyprzedzenie; 4. w językoznawstwie: dostosowanie wymowy głoski do wymowy następującej po niej głoski (np. ubezdźwięcznienie głoski „w” do „f” pod wpływem „k” w wyrazie „ławka”); upodobnienie wsteczne; 5. w literaturze: niezgodna z porządkiem logicznym lub czasowym kolejność pojawiania się elementów w wypowiedzi; prolepsis. Źródło: Słownik języka polskiego

24 Agregator – w informatyce: aplikacja ukazująca skonsolidowane informacje zebrane z różnych źródeł zewnętrznych. Źródło: Słownik języka polskiego

25 Shazam jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie, używaną przez ponad 100 milionów użytkowników każdego miesiąca, aby rozpoznawać muzykę, poznawać teksty utworów, a teraz także dowiadywać się, jaką muzykę odkrywają sami artyści.

26 Digital finger print – 84% przeglądarek w sieci pozostawia po sobie unikalny ślad, który jest porównywalny do cyfrowego odcisku palca. Jeden z dziennikarzy Wired przekonał się, że TOR (system zapobiegający identyfikacji) to za mało, by ukryć swoją prawdziwą tożsamość oraz miejsce przebywania. Tor (ang. The Onion Router) – wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe drugiej generacji. Sieć zapobiega analizie ruchu sieciowego i w konsekwencji zapewnia użytkownikom prawie anonimowy dostęp do zasobów Internetu. Źródło: osnews.pl Internautom wydaje się, że korzystając z sieci pozostają zupełnie anonimowymi. Pewien procent użytkowników zdaje sobie sprawę, że to nieprawda. Ci pozostali wiedzą o numerze IP, który jest niczym adres zamieszkania i wiedzą jak go ukryć korzystając z takich technologii jak proxy czy TOR. Większość jednak nie wie, że ich identyfikacja jest możliwa za pomocą śladów, jakie pozostawia po sobie ich własna przeglądarka stron WWW. Ślad pozostawiają prawie wszystkie urządzenia elektroniczne.

27 Internet rzeczy – (również Internet przedmiotów, ang. Internetof Things – IoT) – koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej. Źródło: wikipedia.org

28 IAA Polska – część największego stowarzyszenia marketingowego na świecie, istniejącego od 1938 roku. W Polsce działa nieprzerwanie od 1993 r. i jest jedyną organizacją w naszym kraju, która skupia przedstawicieli wszystkich uczestników procesu komunikacji reklamowej: reklamodawców, agencje reklamowe, domy mediowe i media. Priorytetowym zadaniem Stowarzyszenia jest dbałość o to, by głos polskiej branży marketingowej był obecny i szanowany w debacie publicznej. W tym celu Stowarzyszenie podejmuje działania na rzecz rozszerzenia swobody komunikowania się producentów i konsumentów, wpływa na kształt i jakość regulacji dotyczących całej branży marketingowej, kształtuje wizerunek reklamy odpowiedzialnej społecznie i etycznej. Źródło: iaa.org.pl

Comments are closed.