Vege perfect storm

Poznałem dużo istotnych argumentów za vege opartych na naukowych badaniach 

Po ponad rocznym eksperymentowaniu z wegetarianizmem widzę same pozytywne efekty, a świat smaków rozszerzył się niesamowicie. Mnie i żonę skłoniło to do jeszcze radykalniejszej decyzji w stronę całkowitego pozbycia się protein zwierzęcych.

Doszły też do tego argumenty moralne apropos masowego zabijania zwierząt i ekologiczne z powodu wycinki lasów pod uprawy homogeniczne dla karmienia zwierząt pod ubój.

Bardzo poruszyła mnie wypowiedź znajomego:

Siedziałem chwilę w branży mięsnej i powiem, że jak człowiek chwilę się zastanowi co robi to ciarki przechodzą. Co ciekawe ludzie są mega oderwani od łączenia mięsa ze zwierzęciem. Idziemy do sklepu, bierzemy produkt z półki nie mając w głowie, że to miało oczy. Zrobiłem prywatnie ciekawe badanie. Sprzedając mięso dałem do jednego odnośnika zdjęcie ładnie pokrojonego mięsa, a do drugiego było to zdjęcie szczęśliwej krowy. Okazało się, że pierwsze nie wywołało żadnych emocji, a drugie spowodowało falę hejtu, łącznie z telefonami w środku nocy… Dodatkowo całe przetwórstwo, rynek wędlin, rynek karm też pozostawiają wiele do życzenia. Nie będę się rozwodzić ale zacytuje tu prezesa jednego z większych producentów wędlin w kraju: „Ja tego nie jem i Ty też tego nie jedz”.

Na tę chwilę praktycznie odstawiłem wędliny i inne przetworzone wyroby mięsne. Mięso jem ale staram się ograniczać. Pilnuje też aby nic się nie zmarnowało. Będąc u hodowcy bydła mięsnego, zdałem sobie sprawę, że to już nie jest hodowla. Hodowaliśmy jak dbaliśmy o zwierzęta.Teraz to jest produkcja przemysłowa. W żadnej chwili zwierzęta nie są traktowane inaczej jak produkt. Byki potrafią stać całe życie w oborze, przypięte łańcuchem. Swobody mają tyle aby sięgnąć do poidła czy paśnika. Nie widzą nigdy nieba, ani słońca. Rozumiem, że to nie żubry i nie będą też tak traktowane ale spojrzeć w oczy tak traktowanemu zwierzęciu – to nie jest miłe przeżycie. Byłem w branży tylko chwilę ale do tej pory o tym myślę.

Maciej Furmaniuk

Jedzenie mięsa niestety jest uwarunkowane tylko przyzwyczajeniem kulturowym, nie daje nic, a jedynie zagraża zdrowiu i ekologii. Wprost powoduje deforestację, masowe zanikania dzikich ras i efekt cieplarniany. Jest powodem niespotykanego na skalę wieków holokaustu zwierząt, z czym trudno się pogodzić moralnie. Wiele by jeszcze wymieniać, wszystko na podstawie najnowszych badań naukowych dr Colina Campbella. Mięso jest na równi niezdrowe co papierosy, azbest czy radioaktywny polon. Należy do tej grupy zgodnie z klasyfikacją WHO ze względu na rakotwórczość.

Książka dr Campella „Nowoczesne zasady odżywiania”, oparta na wieloletnim, starannym, dociekliwym badaniu, prezentuje zaskakujące odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące żywienia: Co tak naprawdę powoduje raka? Jak możemy wydłużyć nasze życie? Co zatrzyma epidemię otyłości?

Neal Barnard
lekarz medycyny, przewodniczący PCRM

Twój wewnętrzny wilkołak łaknący mięsa, posiada układ trawienny i zębny roślinożercy. Zapycha sobie żyły i komórki tłuszczem powodując, m.in.: alzheimera, nadciśnienie i cukrzycę.  W momencie włożenia kawałka mięsa do ust, bakterie gnilne zaczynają podsycać zapalenia i dają bezpośrednio paliwo komórkom rakowym. Leki i antybiotyki zawarte w mięsie dokonują spustoszenia w równowadze biologicznej twojego ciała, nie mówiąc o kłopotach gastrycznych, które są prostą drogą do nadwagi. Łatwy, trzytygodniowy eksperyment z odstawieniem protein zwierzęcych i nabiału spowoduję, że już nie wrócisz do jedzenia trupów.

Od mniej więcej dwóch miesięcy eksperymentujemy z weganizmem.

Oprócz opracowań dr Campbella, jednym z głównych czynników okazał się film Davida Attenborough „Our Planet„, piękny z jednej strony ale szokujący dokument z drugiej.

Tempo wyniszczania środowiska i dzikich zwierząt w związku z przemysłową produkcją mięsa jest przerażające. 

film Davida Attenborough "Our Planet"
Najdziwniejszy w tym wszystkim jest fakt, że wszyscy mówią o emisji CO2 w wyniku spalania węgla czy używania silników spalinowych, a w rzeczywistości 80% to produkcja mięsa, która paradoksalnie, nam bardzo szkodzi.

Skoro od ponad roku nie jedliśmy mięsa w związku z eksperymentem z wegetarianizmem, zdecydowaliśmy się na kolejny eksperyment z weganizmem.

Proteiny zwierzęce niezależnie od tego skąd pochodzą, pozostają zwierzęce i tak samo szkodzą.

vege jajka w proszku

A produkty mleczne, jak się okazuje, to prawdziwa porażka jeśli chodzi o szkodliwość. Przejście na „drugą stronę” na początku było bardzo trudne. rezygnacja z mięsa to zupełnie inna bajka niż rezygnacja z ryb, jajek, śmietany, jogurtów, majonezu, sera żółtego, koziego, pleśniowego i czekolady to prawdziwy szok.

Kiedy znajomy wegan pokazał mi jajka w proszku, popukałem się w głowę, teraz wcinam je na kanapkach, dodaję do zup, farszów i są przepyszne.


Oprócz rozterek moralnych związanych z masowym ubojem milionów zwierząt, przesadnie intensywnie rozmnażanych i poddawanych torturom przez trzymanie w karygodnych warunkach oraz szprycowanych tonami leków, także inne obszary mogą pomóc w decyzji przestawienia się na wege:

  1. przede wszystkim zdrowie i to jest akurat nie do przecenienia, koniecznie przeczytaj książkę dr Colina CampbellaNowoczesne metody odżywiania„,
  2. ekologia, ograniczenie wyrębu lasów pod uprawy homogeniczne do żywienia zwierząt hodowli przemysłowych, przez co powstrzymanie niekontrolowanego i masowego wymierania gatunków dzikich zwierząt,
  3. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zmniejszenie przemysłowej produkcji mięsa,
  4. odbudowa prywatnego, zdrowego rolnictwa bez pestycydów, powrót straganów ze sprzedażą własnej produkcji, świeżych warzyw,
  5. osobisty rozwój kulinarny; poznajesz masę wspaniałych smaków i przepisów – to prawdziwa przygoda i wspaniała okazja do budowania więzi w związku, przez wspólne „pichcenie”. 

Obecnie mamy mnóstwo zabawy przy wyborze tego co zjemy kolejnego dnia.

Gromadzimy przepisy, ciągle eksperymentujemy i co ciekawe, jemy ile chcemy i nie tyjemy. To jest po prostu mega! Osobiście uwielbiam jeść więc teraz mam eldorado z ciągle odkrywanymi nowymi smakami, znakomitą kondycją, płaskim brzuchem, poczuciem lekkości i bez żadnych problemów gastrycznych. Myślę, że warto spróbować.

Zdarzają się nam jednak niestety jeszcze wpadki. Znajomy zaprosił nas na steka – i był to jedyny stek od ponad roku, czy np. odkryliśmy zamrożone w czeluściach zamrażarki przepyszne pierogi. Jednak dążymy do radykalnego zamknięcia tematu. Presja mięsożerców jest spora, rodzina nie rozumie, znajomi mają „bekę”. Sam miałem. 😉

Kanapka z jajkiem w proszku.

kanapka vege z jajkiem w proszku

Śmiałem się z wegan, byłem zagorzałym smakoszem mięsa.

Ślepo wierzyłem, że mięso jedzą prawdziwi mężczyźni, mleko i sery dostarczają wapno. jajka białko, a jeśli chcę osiągnąć jakieś wyniki sportowe to potrzebuję głównie mięsne proteiny.

Wszystko okazało się totalną bzdurą i są jedynie akcją propagandową przemysłów; mięsnego, mlecznego i farmaceutycznego, silnie lobbowane przez polityków.

Tak samo jak kiedyś producenci papierosów lobbowali, prowadzili gigantyczne i drogie kampanie dezinformujące, przedstawiali badania wskazujące na nieszkodliwość palenia, tak teraz robi to branża mięsna, mleczarska i farmaceutyczna. Jak za dawnych czasów w parlamentach odbywa się lobbing, w gabinetach lekarskich nie zaleca się zdrowej diety tylko leki i sztuczne suplementy. Na tym jest zarobek i to niemały. A w akademiach medycznych nie ma w programie nauczania słowa o właściwym odżywianiu. Lekarze są niedouczeni. Po poznaniu badań dr Colina Campbella, jest im po prostu wstyd.

lobbowanie przemysłu mięsnego mlecznego farmaceutycznego

Po zdenerwowaniu szwedzkiego przemysłu mleczarskiego, firma Oatly przeniosła swoją kampanię reklamową do Zjednoczonego Królestwa. Przeznaczyła tam 700 tys. £ na kampanię reklamową pod hasłem „To jest jak mleko, ale stworzone dla ludzi”, podczas pierwszego uruchomienia w Szwecji marka została pozwana do sądu przez krajowy przemysł mleczarski.

Oatly – podobny do mleka produkt stworzony z owsa – został postawiony przed sądem przez szwedzkie lobby mleczarskie, które reprezentuje firmy, które w 2015 roku osiągnęły łączną sprzedaż 200 razy większą niż jego własna, argumentując, że marketing marki lekceważył mleko krowie jako niezdrowe.

To jest jak mleko, ale jest stworzone dla ludzi

Marka, niezrażona, przenosi kampanię ” To jest jak mleko, ale stworzone dla ludzi” do Wielkiej Brytanii, w ramach której media OOH publikują w kluczowych londyńskich stacjach metra, takich jak Kings Cross i Oxford Circus, a także Shoreditch, Peckham i Brixton.

Kampanię OOH wsparły VOD, media drukowane i sponsoring podcastów. Premiera marketingowa ma na celu przekonanie brytyjskich konsumentów do zamiany tradycyjnego mleka krowiego na alternatywny napój owsiany na bazie roślin.

Dyrektor kreatywny i strategiczny firmy Oatly ds. Rynków międzynarodowych, Michael Lee, powiedział:

„Niektórzy uważają, że nasz przekaz jest kontrowersyjny. Nie zgadzamy się. To fakt, ponieważ nasze napoje owsiane są w rzeczywistości przeznaczone dla ludzi, a nie dla małych krów.”

80% wszystkich leków produkowanych na świecie jest przeznaczana na hodowlę zwierząt na mięso?

Dla mnie to jest szok, nie wiedziałem tego. Mięso jadłem codziennie, nadal uwielbiam steki, kiełbasy, szynkę, kaszankę ale im więcej silnej woli wykazuje aby nie jeść tym większa duma mnie rozpiera, że daję radę. To coś w rodzaju osobistego dokonania, potrzeby osiągnięcia sukcesu w czymkolwiek. Z drugiej strony to coś co mogę zrobić sam dla ekologii.

Naukowcy zajmujący się zrównoważoną dietą roślinną oraz ekologią otwarcie, jednym głosem mówią, że istnieje „srebrna kula”.
Nowoczesne zasady odżywiania dr Colin Campbell

Przeczytaj koniecznie: „Nowoczesne zasady odżywiania” 

Rozwiązaniem na kłopoty ekologiczne świata okazuje się być zatrzymanie przemysłowej uprawy roślin powodującej deforestację lasów i dżungli, służące przemysłowej hodowli zwierząt i KROPKA. Każdy z nas może ograniczyć spożycie mięsa dla własnego zdrowia, dla ekologii, dla zatrzymania niemoralnego i masowego holokaustu krów, świń i owiec.

W wydawnictwie „Nowoczesne zasady odżywiania” dr Colin Campbell, który jest biochemikiem żywienia z 40 letnim doświadczeniem, interpretuje i przytacza wyniki największego na świecie badania dotyczącego odżywiania, jakie kiedykolwiek przeprowadzono – autor przeanalizował dietę 6,5 tysiąca osób w 65 chińskich i tajskich prowincjach. Porównał opartą głównie na roślinach dietę badanych osób z bogatą w mięso i nabiał dietą Zachodu. Jest przekonany do wykluczenia z diety produktów odzwierzęcych, gdyż – jak dowodzi – będziemy dzięki temu mogli cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.

W sposób nie pozostawiający wątpliwości dowodzi, że występowanie chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, nowotwory, otyłość czy choroba Alzheimera jest spowodowana żywnością pochodzenia zwierzęcego.

Wykazuje ogrom mylących, nierzadko sprzecznych ze sobą informacji, jakimi karmi konsumentów przemysł spożywczy i farmaceutyczny. Swoją pracą zaprzecza panującym od lat przekonaniom o korzyściach płynących z jedzenia produktów zwierzęcych.

Przełomowa książka jego autorstwa zawiera, niepodważalne dowody dobroczynnego wpływu diety roślinnej na zdrowie, a także informacje o zmianach w systemie medycznym i korzyściach, jakie mogą odnieść pacjenci z rosnącego zainteresowania żywieniem opartym na produktach roślinnych. Wydawnictwo obala liczne mity na temat zdrowia i porządkuje panujący chaos informacyjny.

W trakcie tego projektu odkryłem mroczny sekret. Dzieci, których dieta zawierała największe ilości białka, najczęściej zapadały na raka wątroby! To były dzieci z najzamożniejszych rodzin. 

T.Colin Campbell, Thomas M.Campbell II


Zawodnik UFC dowiaduje się, że wszystko, czego nauczył się o białku, było kłamstwem.

Bardzo polecam wszystkim obejrzenie filmu na platformie Netflix: „The Game Changers”. Jak to określa Wikipedia, cyt.: „to film dokumentalny z 2018 roku o korzyściach dla sportowców z jedzenia roślinnego. Obejmuje wiele historii sukcesu sportowców na diecie roślinnej. Zawiera odniesienia do badań naukowych i porusza inne argumenty przemawiające za dietami roślinnymi .”

Oficjalny zwiastun:


Poniżej jest link do całego filmu dokumentalnego PlantPure Nation.

Opowiada historię trzech osób, które dążą do rozpowszechnienia wiadomości o jednym z najważniejszych przełomów zdrowotnych wszechczasów. Po rozmowie z przedstawicielem władz stanu Kentucky, naukowcem i autorem dr T. Colinem Campbellem, jego najstarszy syn Nelson współpracuje z przedstawicielem stanu Kentucky Tomem Rinerem, aby zaproponować program pilotażowy dokumentujący korzyści zdrowotne wynikające z diety roślinnej.

Dzięki temu celowi nieumyślnie wprawili w ruch serię wydarzeń, które ujawniają potężne siły przeciwstawiające się diecie. Po tym, jak lobbyści branżowi zabili program pilotażowy, Nelson decyduje się wypróbować własne podejście oddolne w swoim rodzinnym mieście Mebane w Północnej Karolinie, po czym wraca do Kentucky, by dramatycznie zakończyć.

Rosnąca liczba celebrytów, sportowców, prezenterów telewizyjnych i ekspertów od żywienia promuje dietę roślinną w ciągu ostatnich kilku lat, a dziesiątki tysięcy ludzi udokumentowało swoje osobiste historie sukcesu. Ale gdy coraz więcej lekarzy i urzędników państwowych zdaje sobie sprawę z uzdrawiającej mocy odżywiania roślinnego, pojawia się pytanie: dlaczego nie udostępniają tych informacji opinii publicznej? Niestety, niewiele było oficjalnych medycznych lub sponsorowanych przez państwo wysiłków w celu wspierania podtrzymujących życie korzyści wynikających z pełnowartościowej diety opartej na produktach roślinnych.

PlantPure Nation został nakręcony w całych Stanach Zjednoczonych i obejmuje światowej sławy ekspertów, lekarzy i autorów. W skład zespołu produkcyjnego wchodzą reżyser Nelson Campbell i producent John Corry i scenarzysta Lee Fulkerson z uznanego filmu dokumentalnego Forks Over Knives.

Rozważ wsparcie PlantPure – na stronie internetowej PlantPureNation.com. Odwiedź: plantpurenation.com/collections/meal-starters , aby uzyskać informacje o vege przystawkach do posiłków.


Filmy który każdy mieszkaniec naszej planety powinien zobaczyć

  • Cowspiracy – „The Sustainability Secret” to przełomowy dokument pokazujący przyczyny i skutki zmowy milczenia panującej wokół katastrofalnego wpływu tzw. „produkcji zwierzęcej” na środowisko.

cowspiracy be vege

  • Seaspiracy – bada światowy przemysł rybny, kwestionując koncepcje zrównoważonego rybołówstwa i pokazując, w jaki sposób ludzkie działania powodują rozległe zniszczenia środowiska.

seaspiracy ciemne strony rybołówstwa


  • Forks Over Knives film dokumentalny – co by było, gdyby jedna prosta zmiana mogła uchronić Cię przed chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca i choroby serca? Zapoznaj się z dokumentem o diecie roślinnej, który wpłynął na miliony ludzi na całym świecie.
  • What the Health to film dokumentalny z 2017 roku, który krytykuje wpływ spożycia mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych na zdrowie oraz kwestionuje praktyki wiodących organizacji zdrowotnych i farmaceutycznych. Jego głównym celem jest propagowanie diety opartej na roślinach. Ten film opowiada o chorobach serca, cukrzycy i innych chorobach przewlekłych oraz o ich związku z jedzeniem, które spożywamy.

What the Health vege film o szkodliwości mięsa i mleka


Kilka przepisów, które wypróbowałem i polecam:

Jeśli już ktoś uzna wszelkie argumenty za porzuceniem mięsa i mleka zaczyna się dyskusja pod tytułem, cyt.: „Przecież ja nigdy nie będę w stanie zrezygnować z burgerów, wędlin, jogurtów, sera… etcetera”. Istnieje wiele produktów, czasem nazywanych „zamiennikami”, które zarówno wyglądem, smakiem, teksturą jak i kolorem są identyczne z tymi, które jemy jako mięsożercy. Poniżej przedstawiam kilka przykładów, podlinkowanych do sklepów gdzie takie specjały możecie kupić. 

Kilka sklepów vege:


Natrafiłem na Instagramie na poniższą grafikę ale najciekawsze są pod nią komentarze. Jest sporo ciekawych wypowiedzi każdego sortu, polecam lekturę:


Przechodząc na weganizm pamiętajcie o uzupełnianiu witamin B12 i D+K

witaminy vege b12 d k


Jak to dobrze opisał w swojej książce Profesor Campbell, najlepszymi lekarstwami są owoce i warzywa. Wyekstrahowanie jednego składnika, niekoniecznie dobrze działa bez asysty całego zestawu innych składników obecnych w roślinie zwierającej ten składnik.

Warzywa i owoce to najlepsze suplementy dla zdrowia

warzywa i owoce to najlepsze suplementy


#TheGameChangers #ChangeYourGame #Wege #Vege #Wegetarianizm #Weganizm #Mięso #Zdrowie #Ekologia #Ecology #Eco #PlantPureNation #WwholePlantFoodBasedDiet #ForksOverKnives #CowSpiracy #SeaSpiracy #Wieprzowina #Wołowina #Kurczaki #farmacja #Odżywki #Suplementy #Polityka

Comments are closed.