SPAM – jak się bronisz?

Założyłem sobie, że codziennie, regularnie, chociaż przez moment będę aktywnie zwalczał spam w swojej skrzynce pocztowej.

 

spam mem Konrad Mroczek Dajmio blog digital securityPo około roku walki jestem w stanie stwierdzić, że sytuacja się polepszyła chociaż nie moge powiedzieć, że jestem do końca usatysfakcjonowany. Mam wrażenie, że zrobiłem wszystko; od uruchomienia antyspamu na serwerze, w każdym urządzeniu oddzielnie, w programach pocztowych, przeglądarkach, budując wielką black listę i rozbudowując filtry do monstrualnych wielkości. Usunąłem bardzo wielu znajomych „duchów” z czasów kiedy masowo się zapraszało kogo popadnie, usunąłem wszelkie bezużyteczne aplikacje, widgety, pluginy, komunikatory i ich notyfikacje, także na wszelkich socialowych i testowych kontach, włącznie z ich usunięciem. Wypisałem się z subskrybcji kont, newsletterów i wszelkich form powiadamiania.

 

spam mem Konrad Mroczek Dajmio blog digital marketing 360Niestety, wciąż przychodzi pewna ilość… zastanawiam się czy jest to po prostu domena czasów i spam jest ich częścią a ja powinienem już odpuścić? Czy dojdzie kiedyś do momentu, że po otworzeniu skrzynki będę widział tylko i wyłącznie istotne dla mnie informacje, które sam zdecydowałem się otrzymywać…? Czy macie własne sposoby? Prośba o podzielenie się Waszym doświadczeniem.

Spam w skrzynce pocztowej w formie fizycznej został w ostatnich latach skutecznie ograniczony, przynajmniej u mnie. Mam wrażenie, że to zasługa portierni ale zapewne też radykalnemu obniżeniu ilości drukowanych materiałów. Teraz wydruk osobistego zaproszenia zyskuje na wartości.

 

spam mem Konrad Mroczek Dajmio blog marketing digital strategyZarówno spam fizyczny jak i elektroniczny zaczął irytować mnie w momencie kiedy zauważyłem, że część wartościowych informacji nie dociera do mnie. Wcześniej traktowałem to jako swoistego rodzaju laboratorium marketingowe, obserwując techniki, sposoby tytułowania, layouty, treści, szukałem nowości, niestandardowych rozwiązań, ciekawych wzorów, mechaniki automatyzacji, etc… Teraz kilkoma kliknięciami można wszelkie tego typu dane znaleźć natychmiast. Spam ze źródła wiedzy przekształcił się w zmasowany atak, doprowadzając do chaosu.

Niektóre rozwiązania były kreatywne i ciekawe, z wielu wyniosłem naukę, teraz dzięki temu mam wiedzę zarówno na temat jak spamerzy spamują ale i jak się tego spamu skutecznie pozbyć, co nie oznacza, że chętnie poznam kolejne techniki obrony przed tym nowoczesnym brudem. Zapraszam do wymiany doświadczeń.

 

#spam #wojnazespamerami #kuczystościskrzynki #email #poczta

 

[subscribe2]

Comments are closed.